توری وکیوم سنگ کوپ ضخامت و انعطاف پذیری بالایی دارد. استفاده از مش برای سنگ طبیعی، در مرحله‌ی تزریق اپوکسی و وکیوم آن با پلاستیک صورت می‌گیرد. به دلیل نوسانات قیمت‌ها، برای سفارش یا استعلام قیمت تماس بگیرد. همچنین برای آشنایی بیشتر با کاربرد توری وکیوم و استفاده از آن در فرآوری ادامه این مطلب را مطالعه کنید. در انتهای همین صفحه نیز می‌توانید مطلب آموزش استحکام بخشی به بلوک‌های خرد و ترک دار را مطالعه کنید.

خرید توری وکیوم

بهترین انتخاب برای توری وکیوم استفاده از توری‌های برن مارامو است. مجموعه MyTor عرضه کننده تخصصی محصولات این برند در ایران است. به دلیل نوسانات قیمت‌ها پیش از خرید برای سفارش یا مشاوره با ما تماس بگیرید.

مش وکیوم چیست؟


توری وکیوم از الیاف پلیمری با قابلیت ارتجاع بالا تولیده شده و عملکرد آن جهت عبور بهتر رزین اپوکسی تزریق کوپ است.

سنگ را چگونه با توری وکیوم می‌کنند؟


چهار وجه از شش وجه کوپ را با توری وکیوم مسلح می‌کنند. سپس از کاورهای مخصوص پلاستیکی جهت پیچیدن تمام سنگ استفاده می‌کنند.

اپوکسی را چگونه تزریق می‌کنند؟


اتصالات و شیلنگ‌های ورود اپوکسی و همچنین شلنگ تخلیه هوا و ایجاد خلا اطراف بلوک را وصل می‌کنند. پمپ مکش هوای داخل کاور را تخلیه نموده و خلا داخل آن ایجاد می‌کنند. سپس اپوکسی تزریق بلوک به داخل کاور و فضای اطراف کوپ پمپ می‌شود.

چگونه استحکام بالا می‌رود؟


با توجه به وجود خلا داخل آن خیلی سریع اپوکسی تزریق کوپ سنگ که ویسکوزیته پایینی دارد (Low Viscosity) به ترک‌های داخل سنگ نیز نفوذ می‌کند و آن‌ها را می‌بندد. این عمل سبب بالا رفتن استحکام کوپ سنگ می‌شود تا بتوان آن را با اره فرآوری اسلب نمود. برای سنگ‌های خرد و دارای ترک زیاد امکان خرد شدن زیر اره وجود دارد. برای این قیبل سنگ‌ها وکیوم کردن کوپ توصیه می‌شود.

تصاویر


نمونه توری‌های وکیوم برند MARAMO را در تصاویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

توری وکیوم کوپ توری وکیوم کوپ توری وکیوم کوپ توری وکیوم کوپ توری وکیوم کوپ

همانطور که در تصاویر بالا مشاهده کردید، مشی که جهت وکیوم کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد، با سایر مش‌های پشت سنگ تفاوت عمده‌ای دارد. این مش انعطاف پذیری بیشتری دارد. همچنین پرزهای بسیار ریزی روی آن قرار دارد. اطلاعات بیشتر در مورد این توری فایبرگلاس را در جدول زیر مطالعه کنید. 

برای دریافت مشاوره خرید توری فایبرگلاس کلیک کنید.

کاربرد برند عرض طول نوع بسته بندی قیمت
وکیوم سنگ مارامو ۲ متر ۱۰۰ متر هر رول داخل کارتن تماس بگیرید

۳ روش‌ استحکام بخشی به بلوک‌های خرد و ترک دار


مقاوم سازی بلوک های خرد و ترک دار، دارای روش‌های متفاوتی است:

  1. تحکیم بلوک به صورت دستی
  2. روش Resin Lock
  3. روش محفظه سیکل فشار-خلاء جهت تزریق رزین اپوکسی به عمق بلوک (اتوماتیک)

لازم به ذکر است که بلوک‌های ترمیم شده به این روش‌ها، تنها برای قرار گرفتن در زیر اره و استحصال سنگ اسلب مناسب هستند.

۱٫ تحکیم بلوک به صورت دستی

در این روش حداقل سه وجه بزرگ‌تر بلوک باید کاملاً قواره شود، به گونه‌ای که از یک سطح به عنوان سطح صاف برای قرارگیری بلوک بر روی زمین استفاده شده و دو سطح صاف دیگر (که عمود بر سطح اول قرار دارند) جهت قرار گیری تخته های قاب گیری استفاده شوند. این دو سطح نهایتاً سطوح عمود بر تیغه برش را تشکیل می‌دهند. علت اینکه این سه وجه باید قواره شود این است که تخته‌هایی به عنوان قالب بر روی این وجوه قرار می گیرند که از آن‌ها جهت ریختن رزین اپوکسی به دور بلوک استفاده می‌شوند. سطح رویی بلوک نیز نهایتاً توسط رزین پوشیده خواهد شد.

در ابتدای کار بلوک به طور کامل شسته شده و پس از خشک شدن از یکی از سه سطح صاف خود بر روی یک ورقه تخته سه لا بر روی زمین قرار گرفته و توسط گوه هایی محکم می شود. در این مرحله تخته های چوبی با ضخامت ۲ سانتیمتر و ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر بر روی یکدیگر و در سمت دیواره‌های بلوک به عنوان قاب قرار می‌گیرند. این تخته ها باید در حد امکان به بلوک نزدیک بوده و توسط تعداد کمی میخ یا ماستیک جامد به هم چسبیده شوند.

باید دقت شود که مرحله ساختن قاب حول بلوک بسیار با حوصله انجام شود. همانطور که قاب در حال تکمیل و بالا رفتن است، فضای مابین آن و بلوک با رزین اپوکسی پر شود. با انجام این کار هم در مصرف رزین صرفه جویی شده و هم شکل همگن تری از بلوک به دست می‌آید.

بعد از قرار دادن هر کدام از تخته‌ها بر روی هم باید توجه شود که رزین از بین آن‌ها خارج نشود. برای همین از ترکیبی از گل سنگ و رزین استفاده می کنند تا لایه های رزین به خوبی به هم بچسبند.

در این مرحله گل سنگ به عنوان المان محکم کننده جهت چسباندن رزین جدید به لایه های پایین‌تر به کار می رود. رزین کاری تا سر ریز شدن رزین از بالاترین سطح بلوک ادامه می یابد.
میزان مصرف رزین اپوکسی در این روش حداقل صد کیلوگرم برای هر بلوک با وزن حدود ۱۵ تا ۲۰ تن است. این میزان بستگی به شکل بلوک و مهارت کارگر در نزدیکتر ساختن قاب به بلوک متفاوت است.

مراحل ساختن قاب بستگی به میزان مهارت کارگر بین ۱ روز تا نصف روز زمان می برد. هر چند برای کمتر ساختن این زمان می توان از تخته های چوبی با ارتفاع ۵/۰ متر مخصوص استفاده نمود. بسته به شرایط دما و رطوبت این بلوک قاب گرفته شده حداقل یک روز قبل از بریده شدن باید آماده شود. باید توجه شود که برای جلوگیری از اثرات انبساط و انقباض ناشی از استفاده از تخته نم دار حتماً باید از تخته خشک استفاده شود.

مشکل عمده ای که حین برش بلوک با این روش وجود دارد، این است که تیغه های برش سنگ به سختی بر روی چوب کار می‌کنند. این مشکلی است که حین ورود و خروج تیغه وجود دارد. اسلب به دست آمده از این روش قواره و قاب گرفته شده بوده و آماده قرار گرفتن زیر ساب است.

با توجه به قابی که در دور تا دور این اسلب به وجود آمده است، احتمال شکستن آن در جابجایی و حین پروسه پولیش به مراتب کمتر می شود. این موضوع قابل توجه است.

رزین اپوکسی مورد استفاده در این روش دارای ویسکوزیته Cps 600-300 در دمای C °۲۵ است و زمان سخت شدن آن حدود ۶۰-۵۰ دقیقه است. در صورت استفاده از سنگ سفید باید از رزینی استفاده کرد که به مرور زرد رنگ نشود.

۲٫ روش Resin Lock

یک تکنولوژی خاص جهت مقاوم سازی و ترمیم بلوک‌های دارای ترک و خرد است. در آن از نوع خاصی از رزین اپوکسی استفاده می شود. این رزین توسط یک پمپ مخصوص بر روی سطوح دور تا دور بلوک (۴ سطح) اسپری شده و یک قاب محافظ دور تا دور آن ایجاد می‌کند. این کار باعث افزایش مقاومت بلوک جهت جلوگیری از شکستن آن در طی حمل و برش و همچنین افزایش مقاومت اسلب حاصله در طی حمل می‌شود.

باید توجه شود که قبل از اسپری کردن رزین سطح بلوک کاملاً شسته و خشک شده باشد.

مشخصات این رزین عبارتند از:

  1. امکان خشک شدن بسیار سریع
  2. امکان عملکرد بر روی سطوح عمودی
  3. قابلیت خشک شدن حتی در مناطق سرد سیر

همچنین پمپ مخصوص امکان ترکیب هر دو بخش رزین اپوکسی و هاردنر آن را در حین اسپری کردن دارد. خاطر نشان می‌سازد هر بلوک برای آماده شدن جهت حمل یا برش به حدود ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد.

باید توجه شود قاب محافظ دور بلوک نهایتاً به عنوان قاب محافظ دور هر اسلب در می‌آید. بنابراین قبل از شروع به کار باید به این نکته توجه نمود و بر مبنای راه مورد نظر برای برش سطوح قاب را انتخاب کرد.

در این روش هر متر مربع از سطح بلوک حدود ۷ کیلوگرم رزین نیاز دارد که با احتساب قیمت ۵/۴ یورو، برای هر کیلوگرم از رزین فوق، قیمت تمام شده رزین در هر متر مربع اسلب با ضخامت ۳ سانتیمتر حدود ۳ یورو و در هر متر مربع اسلب با ضخامت ۲ سانتیمتر حدود ۲ یورو است.

ضمن اینکه میزان مصرف رزین در ۴ وجه از ۶ وجه یک بلوک با ابعاد عادی حدود ۸۰ کیلوگرم است.

محفظه سیکل فشار-خلاء جهت تزریق رزین اپوکسی به عمق بلوک (روش اتوماتیک)

درصورت در اختیار داشتن معادنی با بلوک‌های با ارزش اما خرد، مانند مرمر، سنگ‌های به دست آمده به دلیل ترک‌ها و درزهای زیاد، در حین برش و فرآوری به میزان زیادی خواهند شکست. به همین دلیل روشی ابداع شده است که با تزریق رزین به اعماق درزهای متصل به سطح، نقش موثری در حفظ مقاومت سنگ و سلامت آن خواهد داشت.

این روش با شستن بلوک با آب پر فشار شروع می‌شود. پس از آن بلوک در کوره خشک کن قرار می‌گیرد. سپس همانگونه که در تصاویر ارائه شده مشاهده می‌شود، بلوک به طور کامل توسط پوشش‌های خاص پلاستیکی پوشش داده شده و پیچیده می‌شود. در این مرحله توسط نازل‌هایی که به داخل این پوشش راه دارند، رزین اپوکسی توسط پمپ به داخل بلوک تزریق می‌شود.

این پمپ در حین تزریق رزین اپوکسی و هاردنر آن‌را با یکدیگر ترکیب می‌کند. پس از این مرحله بلوک در محفظه خاصی که قابل مشاهده در تصاویر است قرار گرفته و حدود ۴ تا ۶ ساعت تحت سیکل فشار–خلاء قرار می‌گیرد.

پس از این مرحله بلوک در کوره پخت قرار می‌گیرد. این کوره توانایی کار همزمان بر روی ۴ بلوک با ابعاد ۳٫۳×۲×۲ متر را دارد. میزان مصرف رزین در این روش حدود یک سوم دیگر روش‌ها است. حدود ۱۰ کیلوگرم در هر متر مکعب از بلوک است. کل زمان آماده سازی نهایی هر بلوک حدود ۴۸ ساعت زمان می‌برد.

خاطر نشان می‌سازد این تزریق رزین تنها درزها و ترک‌هایی را در بر می‌گیرد که راهی به سطح داشته باشند. همانطور که در ابتدای مقاله و به کمک تصویر توضیح داده شد، درزهای بدون راه به سطح پر نشده باقی خواهند ماند.
هر چند که استفاده از این تکنولوژی به جهت نفوذ عمیق‌تر رزین، بلوک‌هایی مقاوم‌تر تحویل می‌دهد، اما به دلیل استفاده از تجهیزات و ماشین آلات خاص، تنها برای بلوک‌هایی با ارزش بالا کاربرد دارد.